BEBEKLE TATİL
Tatil için büyük merkezlere yakın, ulaşımı kolay, acil durumda bir sağlık merkezine ulaşılması mümkün mekanları seçin. Öncesinde tesisin hijyeni ve besin kalitesi hakkında ön araştırma yapın.

Yanınıza ilk yaş bebekleri için hazır kavanoz mamalar, kaşık mamaları, blender hatta tencere alabilirsiniz.

Uçak ile gidilecekse havaalanına yakın mekanlar tercih edilmeli.

Araba Yolculuğu:

Araba ile yolculuk yaparken 2-3 saatte bir molalar verin. Mutlaka güvenli araba koltuğu kullanın. Yanınıza terleme ve küçük beslenme kazalarına karşı bol bol yedek giysi ve body alın.

Giysilerin pamuklu, rahat olmasına dikkat edin. Termos ile içme suyu bulundurun. Camlara gölgelik takın. Yolculuk öncesi arabanızı temizleyip tozdan arındırın. Klimanın kontrollerini yaptırın.

Uçak yolculuğu:

İniş ve kalkışlarda orta kulak basıncını dengelemek amacıyla emzirin veya biberon- emzik emmesini sağlayın. Büyük çocuklarda çiklet çiğnetilebilir. 2 yaş altı çocuklar kucakta seyahat etmelidir. Koridor tarafı hareket kolaylığı açısından tercih edilmelidir. 1 haftalıktan büyük bebekler uçakla seyahat edebilir.

Tatil öncesi yaşa uygun aşılar tamamlanmış olmalı. Özellikle hepatit B ve 1 yaş sonrası hepatit A aşıları yapılmış olmalı.

Tatilde yanınızda bulunması gerekenler:

Ateş düşürücü fitil ve şuruplar, serum fizyolojik burun damlaları, ateş ölçer, pişik kremleri, güneş koruyucu krem, sinek kovucular, böcek sokmaları ve ısırıklar için uygun antiallerjik losyon, yara bandı, cımbız, gazlı bez, antiseptik solüsyon, tırnak makası, UV filtreli güneş gözlüğü, şapka, mayo, bebek havlusu, hırka ve birkaç kalın giysi de alınmalı. En sevdiği oyuncaklardan birkaçı ve tabi ki kum, su oyuncakları, kolluk ya da simit gibi güvenlik malzemeleri unutulmamalı.

Güneş kremi seçilirken kimyasal içermeyen, suya dayanıklı, mineral filtreli en az 30 faktör ve üstü kremler tercih edilmeli- güneşe çıkmadan 30 dk önce sürülmeli ve her 2 saatte bir güneş altında iken krem yenilenmeli. Güneş sonrası nemlendirici kremler kullanılmalı. 11- 16 saatleri arasında çocuklar güneşte bulunmamalı. Her zaman için deniz havuza tercih edilmeli..

Bebekler için uygun hazır bez mayolar ve sızdırmayan tek parça kumaş mayolar mevcut. Kız bebekler için de tüm gövdeyi kaplamayan tek parça mayolar çabuk kuruması açısından tercih edilebilir.

Bitkisel içerikli (limon çiçeği gibi) sinek kovucular yenidoğandan itibaren kullanılabilir.