BEBEĞİMİN BAKIMI
Bebeğin Göbek Bağının Temizlenmesi
Göbek kordonu 1–3 haftada kendiliğinden düşer. Düşünceye kadar bu alan kuru tutulmalıdır.

Bu bölgenin bakımı doktor istemine göre antiseptik solusyonlarla yapılmalıdır.
Bebeğin altı bağlanırken göbeği dışarıda kalmasına dikkat etmeli göbeğe idrar ile temas ettirilmemelidir.

Bebeğin banyosu doktor istemine göre yapılmalı, yapılamadığı durumda silme banyosu önerilmektedir.

Bebeğin bulunduğu oda sıcaklığı 22–25 oC dolaylarında olmalıdır.


Bebeğin Altını Değiştirmek
Sık bez değiştirme pişikleri engeller. Yeni doğanlarda günde 6–8 kez bez değiştirmek gerekir. Genital bölge önden arkaya doğru silinir. Kız bebeklerde, dışkıdaki mikropların idrar yolu enfeksiyonu yapma riski nedeniyle silme işlemine dikkat edilmelidir.

Alt için pişik önleyici kremler kullanılmalıdır. Islak mendiller yerine; yıkanmış, pamuklu ürünlerle silinmesi önerilir.

Pudra kullanımı önerilmez. Günde bir kez bebeğin altının ılık suyla yıkanması pişiği engeller. Bunlara rağmen pişik olursa doktorunuza başvurunuz.

Bebeğin Banyosu ve Temizliği


Banyo sırasında gerekli tüm malzemelerin yanınızda olduğundan emin olun. Nerede banyo yaptırırsanız yaptırın bebeği asla yalnız bırakmayınız.

 • Göbek kordonu düşmeden bebeği banyo yaptırabilirsiniz.

 • Banyo odasının sıcaklığı 26 oC aşağı olmamalı, hava akımından korumak için kapı ve pencereler kapatılmalıdır.

 • Banyo suyu sıcaklığı 37 oC olmalıdır. Suyun sıcaklığı dirsekle kontrol edilebilir. Bebek baş ve boynu bir kolunuzla desteklenerek yavaş yavaş suya sokulmalıdır. Böylece suya alışması ve banyodan hoşlanması sağlanır.

 • Banyoda baş ve vücut için bebek şampuanı kullanılır.

 • Bebek büyük bir havluya sarılarak bez değiştirme masasına alınır. Yumuşak hareketlerle kurulanır, sütlenir, göbek bakımı yapılarak giydirilir. Saçları fırçalanır. El ve ayak tırnakları bebek için özel tırnak makası ile kesilir.

 • Yenidoğan bebeklerde banyo süresi 3–5 dk. , daha büyüklerde 5–10 dk. olmalıdır.


  Bebeğin Giydirilmesi, Dışarı Çıkma ve Ziyaretler
  Bebeğin bulunduğu oda sıcaklığı 18–24 oC dolaylarında olmalıdır. Bebek, anne kendini iyi hissetmeye başladıktan sonra dışarı çıkabilir.

  Bebeğin yazın güneş ışınlarına direkt maruz kalmaması gerekir. Kışın ise fazla ısı kaybı nedeniyle şapka giydirilmelidir.

  Bebeğin kıyafetlerinin pamuklu olmasına özen gösterilmelidir. Evde devamlı bulunanlar dışındakiler bebeği fazla ellememeli, öpmemelidir. Doğumdan sonra birkaç hafta ziyaretçilerin bebeğin odasına girmelerine izin verilmemelidir.