ÇOCUKLARIMIZI YAZ HASTALIKLARINDAN KORUYALIM
Uzmanlar, yaz mevsiminde sıcakların artmasıyla birlikte çocukları tehdit eden; besin zehirlenmeleri, böcek ısırmaları, yaz ishalleri, isilikler ve güneş yanıklarına karşı önlemler alınması için uyarıda bulunuyor.  Yaz mevsiminin gelmesi ile artış gösteren hastalıklara karşı önlem alarak, çocuklarımızı korumamız büyük önem taşıyor.

Çocuk sağlığı doktorlarının yazın en sık rastladığı şikâyetler; yaz ishalleri, besin zehirlenmeleri, böcek ısırma ve sokmaları, sıcak çarpması, güneş yanıkları ve isiliklerdir. Bu rahatsızlıkların oluşmaması için çok basit önlemler alınması gerekir.

Bu mevsimde çocuklarda en sık görülen rahatsızlık yaz ishalleridir. Ülkemizde bu hastalığa yol açan nedenlerin başında; enfeksiyonlar gelmektedir. İshalle birlikte kusma, karın ağrısı ve ateş oluşabilir. Yaz ishalleri dışkı, pis su, yıkanmamış yiyecekler ve havuz sularından bulaşır. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi, özellikle yiyeceklerin iyice yıkanması ve temiz su içilmesi ile bağırsaklar mikroplardan korunur. İshalli çocuğun beslenmesinde, pirinç unu, nişasta, patates gibi kompleks karbonhidrat içeren posalı yumuşak püreler kullanılmalıdır. Yoğurt bağırsak enzimlerine yardımcı olduğu için mutlaka ishal diyetinde yer almalıdır.

Besin zehirlenmeleri yine sık rastlanan yaz hastalıklarındandır. Sıcakta yiyecekler çabuk bozulur ve bu nedenle besinlerin pişirilse dahi buzdolabında saklanması gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinin de güvenli merkezlerden son kullanma tarihine bakılarak alınması gerektiğini unutmamak gerekir.

Böcek ısırma ve sokmalarının büyük bir kısmında ağrı, kızarıklık ve şişme gibi reaksiyonlar görülür. Bu reaksiyonlara karşı soğuk kompres ve ağrı kesici uygulanması yeterli olur. “Sıtma” gibi reaksiyonlarda hemen bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Önlem olarak böceksavar losyonlar ve bantlar kullanılabilir. Bebeklerde, sadece cibinlik ile önlem alınmalıdır.

Sıcak çarpması ise aşırı derecede sıcağa maruz kalma sonucu oluşur ve kramp, halsizlik, baygınlık gibi reaksiyonları olur. Yapılacak ilk müdahale çocuğun üzerindeki giysileri çıkartmak ve vücudunun soğutulmasını sağlamaktır. Çocuk hemen bir sağlık merkezine götürülmelidir. Çocukları sıcak çarpmasından korumak için bol su tüketilmeli ve özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşten korumalı ve üzerlerinde açık renk giysilerle gezdirmeliyiz.

Birinci derece yanıklarda deri kızarık hafif şiş ve ağrılı olur. Tedavide yanan bölgeye soğuk kompres yapılmalı, nemlendirici ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır. İçi su dolu kesecikler şeklindeki yanıklar ikinci derece yanıklar olup tedavi olarak soğuk su uygulanmalı ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Yazın güneş yanıklarından korunmak için en az 40 faktörlü koruyucu kremler güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir.

Yazın birçok çocukta rastlanan ve bir cilt hastalığı olan isilik ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşur. Bu rahatsızlığın oluşmaması için ise, çocuklara ince pamuklu giysiler giydirilmeli ve sık sık banyo yaptırılması önerilir.