YENİDOĞANDA SIK GÖRÜLEN DURUMLAR
DERİ

- Yenidoğan derisi pembe-kırmızıdır.

- Kan dolaşımı çok düzenli olmadığından eller ve ayaklar mavi mor görünebilir. Vücutta ve yüzde kırmızı plakalar halinde görülen döküntü “toksik eritem” olarak adlandırılır. Tedavi gerekmeden kendiliğinden düzelir.

- Özellikle burun çevresinde görülen beyaz noktalar tam olarak çalışamayan ter bezlerinden kaynaklanır.

- İlk günlerden bebeğin derisi soyulabilir. Özellikle el ve ayakta görülen bu durum hafif nemlendiricilerle düzelir.

- Saç derisindeki kepek benzeri duruma “konak” denir. Bu da deri soyulmasının bir türüdür.

- Bebeklerin saç miktarı çok farklı olabilir. Genellikle doğum sırasındaki saçlar dökülür. Vücutta görülen ince tüyler de zamanla dökülebilir.

- Mavi-mor mongol lekeler deri altında geçici pigment birikmelerinden kaynaklanır.

BAŞ:

- Normal yolla veya makat gelişiyle doğan bebeklerde görülen baştaki şekil bozuklukları zamanla düzelir.

- Kafa kemiklerinin birleşme yerleri olan bıngıldak sağlam bir zarla ve deriyle kaplıdır. Başın tepe ve arka kısmında bulunur. Normal temas ile zarar görmez. Bıngıldakta nabız atışı şeklinde hareketlenme görülebilir. Bu normal bir durumdur.

- İlk günlerde gözlerde şişlik ve şaşılık görülebilir.

GÖĞÜS ve KARIN:

- Yenidoğan kız ve erkek bebeklerde memelerin şişkin olması hormonlara bağlı bir durumdur. Doğumdan 3–5 gün sonra ortaya çıkan bu durumda bazen süt bezlerinden salgıda gelebilir. Bunun kesinlikle sıkılmamamsı gerekir.

- Göbek deliğine yakın ve bebek ağladığında belirginleşen duruma “göbek fıtığı” denir. Bu oldukça yaygın görülür ve ilk 1 yılda cerrahi müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

- Yenidoğanlar’ ın sünnet derisi genellikle dardır. Sünnet derisi geri çevrilmemelidir. Elastik olmayan bu deri kolaylıkla tahriş olabilir.

- Erkek bebeklerde karın içinde gelişen testisler doğum öncesi torbaya iner. Muayene esnasında torbada bulunmayan testisler mutlak olarak inmemiş ise zamanında gerekli müdahalesi yapılmalıdır.

- Bebeğin ilk kakası yeşil-siyah renkli katran kıvamındadır ve “mekonyum” olarak adlandırılır. Sonraki günlerde kahverengine dönüşür. Bebek her beslenme sonrası kaka yapabildiği gibi birkaç günde bir defa da yapabilir. Kakanın kıvamı çok sert olmadığı sürece kabız olarak değerlendirilmez. Hazır mama alan bebeklerin kakası daha fazla yoğundur.