UYKU VE EMME
Gece çöküyor. Bebeğinizi banyo yaptırdınız, pijamalarını giydirdiniz ve şarkı söylediniz. Sessizlik içinde sallanan sandalyeye oturdunuz, karartılmış odada, bebeğinizin göğsünüzde sükûnetle emmesini izlediniz. Çok geçmeden uykuya dalacaktır. Yavaşça karyolasına koyunuz, ışıkları kapatınız ve odayı terk ediniz. Üç saat sonra uyandığında, onu tekrar emzirdiniz ve o tekrar uykuya dalacaktır.

Bu düzen her akşam tekrar edilir ve bu koşullarda problem yaşamazsınız. Emzirirken bebeğinizin uyuyakalması hem sağlıklı hem de sizin ve bebeğiniz için eğlenceli gibi görünmekle birlikte gerçekte ilerde bir uyku problemine neden olabilir. Uykuya dalmasının basit bir tekniği bu olmasına rağmen gece uyku alışkanlığını kötü olarak etkileyebilir.

Bütün bebekler (yetişkinler, herhangi bir şey için) gece boyunca birçok kez uyanırlar. Bazılarımız tekrar uykuya kolaylıkla dalabiliriz. Eğer bebeğinizi düzenli olarak emzirerek uyutuyorsanız, gece boyunca geri uykuya dalabilmesi için aynı şeye ihtiyacı olacaktır. Bu durum, bebeğiniz kendi karyolasında uyuyorsa veya sizinle aynı yatağı paylaşıyorsa da geçerlidir. Gece boyunca emzirmek daha kolay gibi görünmekle birlikte her ikiniz içinde sonuç gecenin yarısında uyanmak olacaktır.

Emzirilen bebeklerin formül mamalarla beslenen bebeklere göre gece boyunca uyumaya geçmeleri daha fazla zaman alır.

Neden?

İlk neden, anne sütü formül mamadan daha kolay hazmedilir, bebekler daha çabuk acıkırlar ve gece boyunca daha sık uyanırlar. İkinci neden, anne sütü iyi bir besleyici olduğu kadar rahatlatıcı ve sakinleştirici olduğundan beslenme ve uyku arasındaki bağlantıyı kurmak bebek için fazla zaman almaz. Beslenmenin birkaç hafta sonrasında bebeğiniz uyumak için başka bir yol istemeyecek veya bilmeyecektir. Böylelikle, komşunuzun bebeği gece yarısı uyanınca döner, en rahat uyuma pozisyonunu alır ve tekrar uykuya dalarken, sizin bebeğiniz uyandıktan sonra size ve göğsünüze ihtiyaç duyar.

Bu bebeğinizi uyutmak için emzirmeyin anlamına gelmiyor. Emzirerek uyutma işlemini her gece yapmamalısınız. Diğer bir seçenek: Emzirmeyi uyuma vaktinin bir parçası haline getiriniz ama bunu yeterince erken yapın ki uyku ile direk bağlantılı olduğunu öğrenmesin. Bebeğiniz yemeğini bitirdikten sonra ona hikâye okuyunuz, şarkı söyleyiniz veya bezini son kez değiştiriniz. Eğer uykuya dalmadan hemen önce bebeğinizi göğsünüzden ayırırsanız, uykuya dalması için emmeye ihtiyacı kalmayacaktır.

Eğer uyku ile bağlantı kurmuşsa umutsuzluğa kapılmayınız. Sağlıklı bir uyku alışkanlığı öğretmeye başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Burada onun kendiliğinden uykuya dalması için birkaç yol vardır:

- Uyku saatinden önce emziriniz veya uyku saatinde emzirme süresini kademeli olarak azaltınız.

- Çocuğunuzu emzirmeyi uyku saatinin bir parçası olması yerine onu akşamüzeri erken bir saatte emziriniz.

- Unutmayın! Bu değişiklikleri sadece uyku saatlerinde yapmalısınız. Bebeğiniz bir kere uyku saatinde kendiliğinden uyumaya başlayınca gece boyunca uyandığında kendiliğinden tekrar uyumaya başlayacaktır.

Burada annenin göz önünde bulundurması gereken bir şeyler vardır. Yeterince uykunuzu alıyor musunuz? İhtiyacınız olan dinlenme için yardım isteyiniz. Eşinize gece boyunca beslenme veya uyanma ile ilgili yardımcı olup olamayacağını sorunuz.

Bunun yerine bu alternatifleri göz önünde bulundurunuz. Uyumadan önce sütünüzü sağabilir ve eşinizi sağılmış sütle veya formül mamayla bebeğinizi beslemesi için uyandırabilirsiniz ve ya bebeğiniz gece uyandığında, eşiniz bebeği beslerken sizde ayrı bir odada sütünüzü sağabilirsiniz ve sonra tekrar uyuyabilirsiniz. Sütünüzü sağmanız sadece 10 dakika sürer. Bununla birlikte emzirme, bezini değiştirme, bebeğin uykuya tekrar dönmesi 45 dakika veya daha uzun sürebilir. Kendiniz için en iyi çalışan sistemi bulunuz ve herkesin istediği kadar uyumasına izin veriniz.

Unutmayınız!

Bebeğinizi emzirerek uyutmak harika bir deneyimdir, ama bu uyuma ve uyanma problemlerine önderlik edebilir. Şundan emin olun, çocuğunuzun anne sütü ile uyuma alışkanlığı edinmesinden kaçınmalısınız. Böyle yaparsanız, çocuğunuzun ileriki yaşantısında iyi bir uyuma alışkanlığı edinmesine yardımcı olursunuz.