YOĞUN TERLEME ŞİKAYETLERİNİZE ÇÖZÜM
Yoğun terleme (Hiperhidroz), fizyolojik terleme ihtiyacı dışında olan terlemedir. Vücudun her yerinde bulunan ekrin ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlıdır.

Erişkin bir kişide ter bezi sayısı toplam 2 – 5 milyon arasında değişir. Bu bezler en yoğun şekilde avuç içleri, ayak tabanı ve koltuk altında gruplar halinde bulunur. Örneğin el ve ayakta 600/cm², sırtta 108/cm², kolda 180/cm² gibi. Hiperhidroz vücudun belirli bölümlerinin daha fazla etkilendiği durumdur ve kişinin hem özel hem de profesyonel iş yaşamında ciddi sosyal problemlere yol açar. Yoğun ter aynı zamanda ciltte ciddi tahrişlere ve buna paralel olarak gelişen mikrobik enfeksiyonlara, mantar enfeksiyonlarına yol açabilir. Su ve elektrolit dengesinde bozukluk da yine aşırı terlemenin sonucu olarak karşılaştığımız bir durumdur.

Yaşam kalitesinde ciddi negatif etkiler yaratmaktadır.

Tedavi Seçenekleri

1) Yaşam şekli değişikliği (Tuz ve baharatı azaltmak, pamuklu kıyafetler giymek.)

2) Topikal artiperspirant metal tozları (Sık uygulama gerektirir ve ciltte iritasyon yaratabilir.)

3) Sistemik antikolinerjik ilaçlar (Kabızlık, görme bulanıklığı gibi yan etkilerinden dolayı sınırlı kullanımı vardır.)

4) İontoforez (Haftada 2 ya da daha fazla tedavi gerekmektedir, el ve ayak tabanında kullanılabilir. Uygulanırlığı pratik değildir.)

5) Cerrahi (Genel anestezi gerektirir. Axiller hiperhidroz için bir seçenektir. Ciltte skar bırakır.)

6) Botox etkili (Etkisi ilk hafta görülmeye başlar ve 4 – 7 ay sürer), önemli bir yan etkisi yoktur. Güvenli bir yöntemdir.