YARA İZİ (SKAR, NEDBE KELOİD, KONTRAKTÜR) REVİZYONU
Ameliyat, yaralanma, yanık ve çeşitli nedenlerle oluşmuş kesilerden sonra derinin iyileşmesi sırasında normal fonksiyonel deri dokusunun konnektif doku ile yer değiştirmesi ile ortaya çıkan bir belirtidir ve doku onarımının kaçınılmaz bir sonucudur. Skarların oluşumunda yaş, genetik faktörler, yaranın boyutları ve derinliği, yaranın olduğu anatomik bölgenin kanlanması, kişinin deri kalınlığı ve rengi, skarın yönü gibi pek çok faktörün etkisi vardır.

Başlangıçta görünümü iyi olmayan skarlar zamanla daha kabul edilir bir hale gelir. Deri skarları ince bir çizgi şeklinden, anormal genişlemiş, atrofik, hipertrofik, keloidal ve kontraktüre kadar değişen geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Skar kişilerde rahatsız edici semptomlara (stres, dismorfofobi, psiko sosyal problem ve fonksiyon bozukluğu)  neden olabilir.

Yara izleri görünümü etkileyecek şekilde oluştuğunda, yapılabilecek bazı girişimler ile belirginliği azaltılabilir, derinliği ve uzunluğu azaltılarak veya cilt rengine uygun hale getirilerek kamufle edilebilir, ancak tamamen yok edilemez.

Öneri ve Uygulamalar:

1)
Bir skarın iyileşme döneminde oluşacak izi minimalize etmek için skarlı bölgeye masaj uygulanabilir. Masaja ne zaman başlanacağına ameliyatı yapan doktor karar verir. Masaj cildin alttaki dokulara düzensiz şekilde yapışmasını önler. Masaj skarı alttaki dokulara doğru itecek şekilde bastırarak günde birkaç kez 5 dakika süre yapılmalıdır. Özellikle banyodan sonra yapılması önerilir.

2) Skar ve güneş ışığı önemli bir konudur. Skarlı alanlar normal cilde göre güneş ışığına daha hassas durumdadır. Bu nedenle ameliyat olan kişilerin skar olan bölgelerini kuvvetli ve direk gelen güneş ışığından 12–18 ay süre ile korumaları önerilir. Aynı şekilde ultraviole salonlarında bronzlaşma da skarlı alanlara zararlı etki yapar. Böyle bir durumda skarlı alanlarda renk değişikliği ve alacalı bir görünüm gelişir.

3) Önerilen çeşitli kremler ile skarın dış görünümünde belli ölçüde düzelme sağlanabilir.

4) Yara içi steroid enjeksiyonu ve kollajen enjeksiyonu ile skar dokusunun kırmızımsı rengini, kaşıntısını azaltmak, küçülmesini sağlamak ve derinin daha üst katmanlarına taşınmasını sağlamak mümkün.

5) Lazer, Kimyasal Peeling, Mikrodermabrazyon, Karboksiterapi, Refleksoterapi ve Kalıcı Makyaj uygulamaları ile skar dokusunu rehabilite etmek mümkündür.

6) Cerrahi Yöntemler: Hangi nedenle oluşursa oluşsun meydana gelmiş skarların Scar Revision denilen cerrahi tedavisi, plastik cerrahinin zor konularından biridir. Plastik Cerrahide skarların görüntüsü daha az belirgin hale getirilebilir ya da gizlenebilir. Skar revizyonu ameliyatı kararını vermeden önce ilk ameliyattan veya yaralanmadan sonra 6–12 hafta beklenmesi tavsiye edilmektedir. Skarın özelliğine göre bazen sınırlı uyuşturma ile yapılabilen bir işlem olup bazen ise deri nakli ile kapatma gerekli olabilir.