DOĞUM SONRASI VÜCÜT ŞEKİLLENDİRME
Doğum yaparak dünyanın en güzel ve en değerli varlığına sahip oldunuz. Artık çocuğunuzla tanışma ve onun dünya ile uyum dönemi başladı. Ancak bu keyifli dönemin ilerleyen günlerinde, vücudunuza da gerekli özeni göstermeye başlamanız sizin için çok önemli.

Kaliteli Yaşam Polikliniği ekibi olarak bireylere, doğum öncesi vücutlarında oluşan deformiteleri azaltarak, sağlıklı ve şekilli vücut yapılarına tekrar kavuşma imkânı sunuyoruz.

Doğum sonrası kadınlarda silueti olumsuz yönde etkileyen temel sorunlar;

Bu dönem boyunca en sık karşılaşabileceğiniz sorun aşırı kilo alımıdır. Lokal yağlanma, özellikle karın bölgesinde kilo artışı oldukça fazladır. Bazen kilo alımına derideki selülit, sarkmalar ve deri çatlakları eklenebilir. Yine bu dönemde karşılaşacağınız bir diğer sorun göğüs deformiteleridir. Doğum öncesi ve sonrası tüm özeninize rağmen, doğumun vücudunuzda oluşturduğu değişiklik kalıcı olabilir. Oluşan deformite rahatsız edici seviyeye geldiğinde azaltılabilir.

Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme Tedavileri Önce Sağlık;

Doğum sonrası vücudunuzda oluşan deformitelerin onarımında ilk hedefimiz, var olan çocuğun ve daha sonra doğabilecek çocukların haklarını korumaktır. Bu amaçla yaptığımız tedavi uygulamalarını 2 ana başlıkta toplayabiliriz.

- Medikal Estetik Uygulamaları
- Cerrahi Uygulamalar

MEDİKAL ESTETİK UYGULAMALARI

LİPOLİZ

Diyetle çözülmeyen, bölgesel incelme ve selülit sorunları için kadınlarda özellikle bacak, kalça, karın, bel ve yan tarafları, erkeklerde ise özellikle karın ve bel bölgesindeki yağ birikimlerinin azaltılmasında kullanılır.

MEZOTERAPİ

Orta deri tedavisi anlamına gelen mezoterapi tıpta kullanılan klasik bir takım ilaçların vücuda belirli aralıklarla ve çok küçük dozlarda lokal olarak tatbiki esasına dayandığından, hiçbir zararı olmayan ve selülit, lokal yağlanma, çatlakların rehabilitasyonu, elastikiyet kaybı tedavisinde çok iyi sonuçlar veren tıbbi tedavi yöntemidir.

KARBOKSİTERAPİ

Medikal hale getirilmiş CO2 gazının bölgesel yağ birikimi, selülit, çatlak ve sarkma olan bölgelerde cilt altına metodlu olarak enjekte edilmesidir. Yağ hücrelerini oksijenlenmesini ve kan dolaşımını artırarak; yağ hücrelerinde azalma/küçülme ve beraberinde cilt kalitesinde artma sağlar. Herhangi bir yan etki görülmez. Sosyal hayatı etkilemez.

PRESSOTERAPİ

Göğüs bölgesinden aşağıya doğru, ayakları da içerisine alan bir hava tulumu ile uygulanan masaj yöntemidir. Terapi; uygulama yapılan basen, kalça, bacak ve diğer bölgelerde yavaşlamış olan lenfatik ve genel dolaşımı normale döndürür, dokulardaki birikmiş metabolitler ile doku aralarında birikmiş yağları genel dolaşıma kavuşturur.

ENDERMOLOJİ VE REFLEKSOTERAPİ

Vücut şekillendirme için geliştirilmiş ileri teknoloji ürünü bir cihaz kullanılmak suretiyle kan dolaşımını ve yavaşlamış lenf akışını arttıran bir tedavi yöntemidir. Özel tasarlanmış başlığı sayesinde yağ hücrelerini çözer, cildin elastikiyetini kazanmasına yardımcı olur. Özellikle göbek, bel, kalça ve bacakların biçim ve elastikiyetlerini korumalarına yardımcı olur.

ELEKTROTERAPİ VE İNFRARUJ

Elektroterapi ve infraruj kombinasyonu sayesinde doku ve kas uyarımları ile dokuların ve kasların güçlendirilmesi, yağların üretiminin arttırılması, sarkmaların azaltılması, yağların metabolizmasının hızlandırılması gibi yararlar elde edilmektedir. Polikliniğimizde çoğunlukla karboksiterapi ve mezoterapiye yardımcı ve destek tedavi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

KİMYASAL PEELİNG

Glikolik asit kullanılarak yapılan AHA peeling, TCA phenol ve yeni başlayan dikey çatlakların tedavisinde etkili bir yöntemdir.

MİCRODERMABRAZYON – MİCROPEELİNG

Özellikle sedefsi, parlak görünümlü eski çatlarlarda uygulanan bir yöntemdir. Alüminyum oksit tuzlarının cilt yüzeyine çarpması ve çarpma sonucu problem içeren cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve yerine normal sağlıklı, kollagen ve elastin bakımından zengin cildin yerleşmesini sağlama işlemidir.

CERRAHİ UYGULAMALAR

Cerrahi Zamanlaması

Plastik Cerrahi ekibi sizi doğumdan 6 ay sonra vücut siluetiniz için değerlendirecektir. Göğüs deformitenizin değerlendirilmesi ise süt vermeyi kestikten 3 ay sonra olacaktır. Doğurganlık döneminde olan hastamıza planlanan abdominoplasti (karın germe), liposuction (yağ alma) ve göğüs ameliyatlarında bir sonraki doğumu ve süt vermeyi engellemeyen ameliyat planlaması yapılır.

Liposuction

Sağlık sorunu olasılığı sıfıra yakın ameliyat yöntemidir. Kalıcı hale gelen kilo fazlanız kadınsı siluetinizi bozuyorsa, liposuction yöntemi ile var olan kilonuz çok değişmeden vücudunuz şekillendirebilir. Ameliyat sonrası Pressoterapi ve aerofat terapisi önerilmektedir.

Göğüs Estetiği

Hasta Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ekibimize hangi istekle gelirse gelsin, yapılacak ameliyat türünün seçimine muayene sonrası karar verilir. Meme küçültme ameliyatları kesinlikle sağlık için yapılan ameliyatlardır. Meme dikleştirme ameliyatları estetik amaçlı ameliyatlardır. Meme büyültme ameliyatları ise estetik ve plastik cerrahinin mucize özelliği taşıyan, belki de tek ameliyat türüdür. Hastanın ciddi iz sorunu olmaz. 2.günde aktif sosyal hayata dönebilir. Protez ile büyütülen meme, hem görüntü hem de fonksiyon açısından normale yakındır. Hastada duyu kaybı olmaz ve süt verme yetisi etkilenmez. Protez mamografi gibi sağlık taramalarına engel oluşturmaz.

Karın Germe (abdominoplasti)

Doğum sonrası karın bölgesi deformitelerini ya liposuction (yağ emilimi) ya da karın germe ameliyatı ile çözülebilir. Doğum sonrası yaptığımız vücut şekillendirme (body shaping) ameliyatı, yüksek yaşam standardı anlayışını yansıtır. Bu ameliyatlar, hastaların kendilerine olan güvenlerini artırmaları ve daha mutlu olmaları açısından büyük önem taşır. Vücut şekillendirme ameliyatları; çocuk doğurmayı ve bu mükemmel tecrübenin yan etkilerini göze alan annelerin en doğal hakkıdır.

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Polikliniği’ ne veya Kaliteli Yaşam Polikliniği’nde başvurabilirsiniz.